ADHD u dětí: Bylinky při hyperaktivitě
Porucha pozornosti se znaky hyperaktivity, známá také jako ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) patří mezi neurovývojové poruchy (konkrétně poruchy chování a emocí),…
Čaj je celosvětově oblíbený nápoj připravovaný z listů čajovníku (Camellia sinensis). Mezi čtyři základní druhy čajů patří: bílý čaj, zelený čaj, polozelený čaj (oolong) a čaj černý. Jako čaje bývají mylně nazývány i rostlinné nálevy. Bylinné odvary (tisanes) se používají vedle příjemných chutí a vůní i pro své léčivé vlastnosti. Určité druhy bylinných odvarů jsou spojeny například s navozením relaxačních účinků nebo naopak s povzbuzujícím efektem, se zmírněním zažívacích obtíží či jiných neduhů. S bylinnými odvary jsou však spojeny i možná zdravotní rizika. Obliba bylinných směsí z kořenů, listů, semen či kůry stále roste. Přestože jsou tyto směsi podrobovány charakteristice již více než 100 let stále není známá bezpečnost mnoha produktů.
Pyrrolizidinové alkaloidy byly jedny z prvních přirozeně se vyskytujících karcinogenů identifikovaných v rostlinných produktech. S přirozeně se vyskytujícími složkami, včetně pyrrolizidinových alkaloidů, taninů či například safrolu, je spojena řada intoxikací jak u lidí, tak i u zvířat. Pyrrolizidinové alkaloidy jsou sekundárními metabolity rostlin sloužící protektivně proti býložravcům. Jejich množství a výskyt je závislý na části rostliny, klimatu, půdě a dalších faktorech. Nadměrný přísun pyrrolizidinových alkaloidů může vést až k akutní hepatóze. Příjem pyrrolizidinových alkaloidů kratší než 14 dnů by neměl představovat zdravotní riziko. Jako preventivní opatření se doporučuje nekonzumovat dlouhodobě stejný typ bylinného čaje.
Dlouhodobá konzumace čaje může zvýšit pravděpodobnost fluorózy, poškození zubní skloviny. Největší obsah fluoridu se nachází v černém a zeleném čaji. Naopak nejméně fluoridu obsahují bylinné směsi. Doporučení DACH (Referenční hodnoty pro příjem živin) udává denní doporučené množství u dospělého cca 3 mg v závislosti na pohlaví a věku. Černý čaj obsahuje přibližně 0,6 až 3,7 mg na litr. Obsah fluoridu se odvíjí i od délky louhování.
Některé čaje dostupné v řetězcích mohou obsahovat rezidua pesticidů. Pesticidy jsou toxické látky určeny primárně k protekci rostliny před škůdci. Čajové lístky se neoplachují, z toho důvodu je zde riziko pesticidů. Častými rezidui jsou: glyfosfát, chlorfenapyr, thiakloprid a acetamiprid. I u čajů bychom měli dbát na kvalitu a kontrolovat původ výrobku.
Lidé se mylně domnívají, že všechny bylinky jsou bezpečné, protože jsou přírodní. Současné podávání bylin může však významně ovlivnit účinek léků. Nedostatek znalostí o interakčním potenciálu bývá častým nebezpečím. K problematickým rostlinám patří Třapatka nachová (Echinacea purpurea), Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), Ženšen pravý (Panax ginseng), Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) nebo Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra). Použití těchto bylin by mělo být zcela vyloučeno nebo výrazně omezeno například při medikaci warfarinem, inhibitory monoaminooxidázy, hepatotoxicky působícími léky, antidepresivy nebo při užívání hormonální antikoncepce. Může hrozit eliminace funkčního účinku či toxické poškození organismu.
Zdroje:
Tůmová L. Interakce mezi léčivými rostlinami a léčivy. Ceska Slov Farm. 2000 Jul;49(4):162-7. PMID: 10953464.
Suchismita Das, Letuzia M. de Oliveira, Evandro da Silva, Yungen Liu, Lena Q. Ma,
Fluoride concentrations in traditional and herbal teas: Health risk assessment, Environmental Pollution, Vol. 231, Part 1, 2017, s. 779-784, ISSN 0269-7491, doi: 10.1016/j.envpol.2017.08.083.
Fluoridy ve výživě. Bezpečnost potravin, 2009. Dtsch. Lebensm. Rdsch., 105, 2009, č. 10, s. 650-655 Dostupné z: https://www.bezpecnostpotravin.cz/fluoridy-ve-vyzive.aspx
Beránková, J., K. Pyrolizidinové alkaloidy v čajích. Bezpečnost potravin, 2013. Dostupné z: https://www.bezpecnostpotravin.cz/pyrolizidinove-alkaloidy-v-cajich.aspx
Manteiga R, Park DL, Ali SS. Risks associated with consumption of herbal teas. Rev Environ Contam Toxicol. 1997;150:1-30. doi: 10.1007/978-1-4612-2278-1_1. PMID: 8978213.
Ravikumar, CH. Review on herbal teas. Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, 2014, 6 (5):236-238. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/287478165_Review_on_herbal_teas
Diskuze